Atrakcje w okolicach Przesieki


Przesieka leży w samym środku atrakcyjnego turystycznie rejonu Polski i Europy. Gdy nie dopisuje pogoda lub wszystkie atrakcje wokół są już znane warto wybrać się na wyprawę po okolicy. Poniżej prezentujemy wybrane propozycje jednodniowych wypadów z Przesieki. Wiele opisanych miejsc można połączyć w pełne atrakcji trasy. Pomoże w tym schematyczna mapka (poniżej).
Aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat zaproponowanych atrakcji wystarczy kliknąć na wybrane zdjęcie.


...



Zamek Chojnik
Zamek Chojnik Gotycka warowania górująca nad Sobieszowem jest jedną z chętniej odwiedzanych atrakcji w Karkonoszach. Z Przesieki do zamku można dojść pieszo w 45 minut lub dojechać autem do Sobieszowa i wspiąć się jednym ze szlaków (czarny - trudniejszy, lub czerwony). W murach zamku działa schronisko z miejscami noclegowymi i restauracją. Z wieży rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków w regionie.

Odwiedź również stronę Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik...kliknij



Staniszow
Pałace w Staniszowie Pałac, wieś i cała okolica należały do rodu książąt Reuss. W latach 1784-1787 Henryk XXXVIII von Reuss w górnej, południowej, części wsi wybudował piękny pałac i park krajobrazowy obejmujący całą okolicę. Pałac jest dziś atrakcyjnym hotelem, zaś z założenia parkowego pozostało kilka hektarów przy pałacu i rozsiane po okolicy atrakcje, jak np. sztuczne ruiny zamku Henryka nad Marczycami. Z pobliskiej góry Witosza roztaczają się wspaniałe widoki na Karkonosze.
W północnej, dolnej, części wsi znajduje się odrestaurowana kilka lat temu druga historyczna rezydencja zwana Pałacem na Wodzie. Hotel i resturacja otacza malownicze założenie wodno - parkowe. Do Staniszowa można łatwo dojechać z Przesieki rowerem.
Pałac Staniszów - więcej.
Pałac na Wodzie - więcej.

Cieplice
Cieplice Historyczne uzdrowisko, dziś osiedle Jeleniej Góry, kusi swoimi zabytkami, parkami i wyjątkową atmosferą. Warto przejść się po Parku Zdrojowym i Norweskim, zerknąć na pałac Schaffgotschów przy głównej ulicy, kościół ewangelicki i katolicki św. Jana Chrzciciela oraz Muzeum Przyrodnicze w Domu Norweskim. Z Przesieki do Cieplic można dojechać rowerem przez Podgórzyn i pola wzdłuż potoku Podgórnej.



Jelenia Gora
Jelenia Góra Najwieksze miasto regionu pięknieje z roku na rok. Starówka zachwyca odrestaurowanymi zabytkami. Warto przejść się po Rynku i reprezentacyjną ulicą 1 Maja oraz odwiedzić Muzeum Karkonoskie.

Odwiedź również stronę nieoficjalną www.jelonka.com ...kliknij



Karpacz
Karpacz Znany ośrodek turystyczny leży kilka kilometrów na wschód od Przesieki. Najchętniej odwiedzanymi atrakcjami są kościółek Wang, wyciąg na Kopę (pod Śnieżkę), zjeżdżalnia Kolorowa i położone w pobliskich Ściegnach Western City.
Tłumnie odwiedzany jest również aquapark w nowym hotelu Gołebiewski w górnej części Karpacza. Z Przesieki do Karpacza można dojść pieszo lub dojechać rowerem.

Kowary
Park Miniatur w Kowarach Idealna oferta dla tych, którzy nie mają czasu zobaczyć wszystkich atrakcji okolicy oraz dla tych, którzy już wszystkie widzieli i chcą je zobaczyć z nietypowych perspektyw. Po parku wypełnionym misternie rzeźbionymi miniaturkami obiektów oprowadzają przewodnicy. Atrakcja mieści się na terenie dawnej fabryki dywanów w Kowarach.
Park Miniatur - więcej

Sztolnie Kowary
Sztolnie Kowary Sama miejscowość stara się odzyskać należne jej miejsce na turystycznej mapie Polski. Zadanie to nie jest łatwe, bo w okresie powojennym rozwijała się jako ośrodek wydobycia uranu i miasto przemysłowe. Warto przejść się po odnowionym centrum i odwiedzić słynne sztolnie uranowe. Od niedawna funkcjonują dwie niezależne podziemne trasy turystyczne. Do obu należy kierować się w górnej części Kowar, pozostawić auto na parkingu i na oznakowanymi parkingu kierować się:
- w prawo - trasa "Kowarskie Kopalnie" lub - w lewo - trasa "Jelenia Struga"

Śweradów Zdrój - sylwester2004
Świeradów Zdrój Uzdrowisko u stóp gór Izerskich powstało dzięki leczniczym właściwościom tutejszych wód. Z roku na rok piękniejsze miasteczko przyciąga turystów - w tym wielu Niemców - domem zdrojowym z pięknym wnętrzem, szlakami spacerowymi i turystycznymi oraz nowoczesną kolejką gondolową na Stóg Izerski. Bardziej dociekliwi powinni znaleźć kościół św. Józefa (kontrowersyjne połączenie zabytkowej świątyni i budowli z lat 70.) lub przespacerować się do pobliskiej Czerniawy Zdrój (np. szlakiem zielonym).

Zamek Czocha
Zamek Czocha Wspaniałe, dobrze zachowane zamczysko może porównywać się ze słynnym Książem. Historia zamku jest pełna tajemnic. Przy okazji odwiedzin warto przejść się do zapory nad jeziorem Leśniańskim. Po jeziorze można popływać rowerem wodnym lub kajakiem.

Leśna, jezioro i zapory wodne
Leśna, Jezioro Leśniańskie i zapora Miejscowość warto odwiedzić dla jej ładnego ryneczku. W okolicy miasteczka są dwie zapory wodne. Ta bardziej znana opiera się wodom Jeziora Leśniańskiego. Pełni też funkcję hydroelektrowni. Mniej znana jest zapora na Jeziorze Złotnickim, ukryta w lesie, za widoczną z szosy średniowieczną kamienną szubienicą przebudowaną na ... miejsce imprez. Wszystkiego o okolicy można się dowiedzieć w punkcie IT (w kafejce internetowej w ratuszu w Leśnej).

Wieża rycerska
Wieża Rycerska w Siedlęcinie Wciąż mało znana atrakcja jest jednym z najcenniejszych zabytków regionu. W kamiennej mieszkalnej wieży rycerskiej odkryto świeckie malowidła z XIV w. przedstawiające opowieść o sir Lancelocie, rycerzu Okrągłego Stołu króla Artura. Chociaż wejście na teren wieży zraża poPGRowskim otoczeniem, to wyjątkowość wnętrz budowli je wynagrodzi z nawiązką. Wieża Rycerska - więcej

Perla Zachodu
Perła Zachodu Malowniczy gościniec góruje nad taflą sztucznego jeziora otoczonego strzelistymi skałami. Odwiedziny Perły Zachodu i wieży w Siedlęcinie (opis obok) można połączyć wybierając się na spacer ścieżką z Jeleniej Góry wzdłuż Doliny Bobru.
Zdjęcie pochodzi z perlazachodu.eu

Zapora Pilchowicka
Zapora Pilchowice Największy akwen wodny polskich Sudetów - Jezioro Pilchowickie - trzyma w ryzach gigantyczna tama o wysokości 62 metrów. Obok jest letni bar, nieopodal przebiega linia kolejowa; z pociągu rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki.

Lubomierz
Lubomierz - Muzeum Kargula i Pawlaka W Lubomierzu kręcono kultowy film Sami Swoi. W sympatycznym, nieco zaspanym miasteczku zorganizowano więc niewielką wystawę związaną z tą produkcją. Można obejrzeć autentyczne przedmioty, które w nim "grały". Warto też odwiedzić wspaniały klasztor Benedyktynek przy rynku, a w sierpniu wpaść na Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych.
Zdjęcie - lubomierz.karr.pl

Wlen
Wleń Jedno z najstarszych miast śląskich i zarazem jedno z najpiękniej położonych. Nad dachami miasteczka piętrzy się bazaltowa góra z ruinami piastowskiego zamku. Z zamkowej wieży jest wspaniały widok. W kempingu za miastem można zorganizować spływ kajakowy. Od kilku lat zamek pozostaje zamknięty dla zwiedzających z powodu złego stanu technicznego. Jednak z Wlenia można np. zorganizować powrót malowniczą linią kolejową z wyciecieki wzdłuż Doliny Bobru.

Palac w Myslakowicach
Pałac w Mysłakowicach Neogotycka rezydencja królów Pruskich przyciągała w te okolice koronowane głowy, artystów i wszelkiej maści VIPów. Warto sprawdzić dlaczego i przejść się po pałacowym parku, zerknąć na budowlę i przy okazji odwiedzić Dom Tyrolski (przy obwodnicy). Ciekawostką jest, że kolumny przy wejściu do kościoła stojącego nieopodal pałacu pochodzą ze słynnych Pompei zniszczonych przez wybuch wulkanu. Zostały podarowane przez władcę Neapolu Fryderykowi Wilhelmowi III, do którego należał pałac.

Palac Lomnica
Pałac Łomnica Pięknie odrestaurowany pałac i folwark nad rzeką Łomnicą jest perełką północnej części Łomnicy. W pobliskim "Małym Pałacu" mieści się restauracja. Tuż za rzeką stoją ruiny pałacu w Wojanowie, a kilka kilometrów dalej - w Bobrowie. Nic dziwnego, że okolica znana jest jako Dolina Pałaców.



Palac Luizy Niderlandzkiej
Pałac w Wojanowie Pałac został przebudowany w stylu neogotyckim dla córki Fryderyka Wilhelma III - Luizy. Wraz z rozległym parkiem jest niekwestionowaną perłą Kotliny Jeleniogórskiej i wspaniałym przykładem udanej rewitalizacji (kilka lat temu był chylącą się ku upadkowi ruiną). Wewnątrz mieści się restauracja, centrum konferencyjne i spa. Teren jest otwarty dla zwiedzających.

Boberstein
Pałac Boberstein w Bobrowie Cukierkowa rezydencja otoczona ciężkim murem przypominającym obwarowania rzymskich miast sprawia dziwne wrażenie. Chociaż sam pałac nie jest w najlepszym stanie, to warto zobaczyć to zaskakujące połączenie. Na terenie mieści się młodzieżowy ośrodek spotkań. Za wejście na teren są czasem zbierane opłaty, jednak obiekt można równie dobrze zobaczyć zza murów.




Schronisko Szwajcarka
Schronisko Szwajcarka Jedyne całkowicie drewniane schronisko w Sudetach i perełka architektury powstała ponad 100 lat temu. Wybudował ją właściciel pałacu w pobliskich Karpnikach na cześć swojej żony, która była z pochodzenia... oczywiście Szwajcarką. Przy schronisku działa jedna z najbardziej znanych w regionie szkół wspinaczkowych. Odbywają się różne obozy i zloty. W okolicy atrakcyjne szlaki piesze i rowerowe i piękne widoki!

Kolorowe jeziorka
Kolorowe Jeziorka koło Wieściszowic Zespół jeziorek powstał w miejscu zalanych wyrobisk pirytów, krystalicznych siarczków żelaza, zwanych również złotem głupców, grudki bowiem przypominały złoto. Z Wieściszowic dojeżdża się asfaltową dróżką do parkingu (płatny). Pierwsze jeziorko ma kolor pomarańczowy, drugie - nieco dalej - zielony, a trzecie - nieco dalej - niebieski, ale jest często wyschnięte.

Krzeszow
Opactwo w Krzeszowie Wspaniałe opactwo, europejska perła baroku, stoi w samym środku niewielkiej miejscowości. Już dla samej świątyni warto tu przyjechać, a wycieczkę można przecież połączyć z innymi atrakcjami po drodze z Przesieki.

Zamek Bolkow
Zamek Bolków Do Bolkowa warto wpaść po drodze do (lub z) Przesieki. Masywne zamczysko stoi tuż nad drogą międzynarodową nr 3. Kilka kilometrów na północ od Bolkowa (przy drodze do Jawora) stoją mniejsze, ale równie malownicze ruiny piastowskiego zamku Świny.

Grodziec
Zamek Grodziec Ruiny średniowiecznej warowni stoją na szczycie wzgórza dominującego nad pagórkowata okolicą. Chociaż miejsce nie jest bardzo znane, to malownicze ruiny należą do najpiękniejszych w Sudetach. Do Grodźca warto przyjechać choćby dla spaceru po pełnych zakamarków tajemniczych komnatach. Na zamkowym dziedzińcu zawsze się coś dzieje, zaś podzamcze opanowały, lubiane przez dzieciaki, przyjacielskie zwierzęta hodowlane.



Szklarska Poreba
Szklarska Poręba Tej miejscowości nie trzeba chyba nikomu reklamować. Jedno z dwóch największych miast turystycznych w Karkonoszach i zimowa stolica tych gór. Imprez tu organizowanych nie sposób zliczyć. Flagowymi atrakcjami Szklarskiej są wyciąg na Szrenicę, muzea, dwa największe wodospady w Karkonoszach - trzeci jest w Przesiece :) - i wiele szlaków pieszych i rowerowych.

Orle
Schronisko Orle Jedno z niewielu schronisk w odludnych górach Izerskich ma niepowtarzalny klimat. Mieści się w kamiennym domku, pozostałości po dawnej osadzie szklarzy. W lecie warto tam dojechać rowerem, w zimie - na nartach biegowych.



CZECHY:

Harrachov
Harrachov Łatwy dojazd ze Szklarskiej Poręby powoduje, że Harrachov jest chętnie odwiedzanym przez Polaków ośrodkiem narciarskim. Niewielka, ale pełna turystów miejscowość słynie z zespołu dziewięciu(!) skoczni narciarskich (w tym tzw. "mamuciej") i malowniczego wodospadu Mumlavy.

Szpindlerowy Mlyn
Szpindlerowy Młyn Czeska zimowa stolica Karkonoszy z najwiekszą liczbą wyciągów i innymi atrakcjami. W lecie kusi rynna saneczkowa, aquapark i piękne widoki ze szczytów wokół miejscowości. Z Przesieki można tu dojść pieszo przez przełęcz Karkonoską. Najtwardsi dojeżdżają do popularnego "Szpindla" rowerem. Minusem miejscowości są wysokie jak na Czechy ceny.

Vrchlabi
Vrchlabí Mało znane wśród polskich turystów miasto u podnóża czeskich Karkonoszy kryje kilka ciekawych atrakcji. Warto przejechać główną ulicą do ryneczku z zaskakującym swą wielkością kościołem i urokliwymi drewnianymi domkami. Obok stoi pałac i klasztor mieszczący muzeum przyrodnicze.





Trutnov
Trutnov Czeskie "Wrota Karkonoszy" są miastem wartym odwiedzenia. Na miejscu można zobaczyć ładny rynek z typową dla czeskich miast kolumną morową i pomnikiem Karkonosza, urokliwe uliczki z charakterystycznymi dla Trutnova podcieniami, niezliczone sklepy i browar w którym pracował młody Vaclav Havel.



Janské Lázně
Janské Lázně Leżące nieco na uboczu uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu paraliżów dziecięcych. Dzięki kolejce linowej na pobliski szczyt (Černą horę) turyści odwiedzają je chętnie latem i zimą.




Ratusz w Libercu
Liberec Liberec jest jednym z najpiękniejszych miast czeskich Sudetów. Przed wojną był bastionem Niemców Sudeckich, dziś przyciąga wspaniałą, wielkomiejską architekturą, której nie powstydziłyby się wielkie europejskie metropolie. Niezwykle prezentuje się ratusz. Znaną atrakcją jest też aquapark i centrum rozrywki Babylon.




Czeski Raj
Czeski Raj Słynny region pełen skalnych niezwykłości i malowniczych zameczków jest w weekendy chętnie odwiedzany przez mieszkańców Pragi. Okolica należy do najpiękniejszych rejonów Czech i jest ich wizytówką.




Frydlant
Frydlant Miasteczko z urokliwym rynkiem nie jest aż tak atrakcyjne, aby specjalnie się tam wybierać z Przesieki. Jednak gotycko - renesansowe zamczysko górujące nad osadą warte jest tej drogi. Warownia należy do najpiękniejszych w Sudetach. Niegdyś stanowiła centrum ziem swoistego państwa w państwie, stworzonego przez Albrechta von Wallensteina.

Bazylika
Bazylika w Jablonné v Podještědí Organizując wypad do skalnego zamku Sloup lub w niemieckie góry Żytawskie warto zahaczyc o miejscowść Jablonne z wielką (wydaje się, że na tej wielkości miejscowość to wręcz za dużą) barokową bazyliką.

Sloup
Skalny zamek Sloup Zamek jest jedną z ciekawszych sudeckich niezwykłości stworzonych ręką człowieka. Na szczycie samotnej piaskowej skały chronili się już Łużyczanie i Celtowie. W średniowieczu wykuto w niej pomieszczenia. Dziś można je zwiedzać. Przy okazji w pobliskiej wsi Sloup warto zerknąć na barokowy pałac.

Hejnice
Kościół w Hejnicach Czeskie Hejnice leżą nieopodal Frydlantu i sympatycznego uzdrowiska -Lázně Libverda. Można więc je odwiedzić przy okazji zwiedzania innych atrakcji. Wart zobaczenia jest piękny barokowy kościół w środkowej części miejscowości. Zgodnie z podaniami, stoi w miejscu objawienia się aniołów. Hejnice to dobry punkt wypadowy w czeskie góry Izerskie.

Oresnik
Ořesník Szczyt zwieńczony skałą to idealny cel kilkugodzinnego wypadu w czeskie góry Izerskie. Można wdrapać się tam z Hejnic szlakiem czerwonym, a zejść szlakiem czerwonym koło górskiego wodospadu i dalej żółtym i zielonym. Na skalisty szczyt prowadzi odnoga szlaku czerwonego (oznaczona żółtym trójkątem). Widoki ze skały są niesamowite.
Zdjęcie - naszesudety.pl

Skalne Miasta
Teplickie skalne miasta Skalną atrakcję przyrodniczą atrakację odkryto bardzo późno, dopiero gdy las je porastający strawił pożar. Dziś stanowią jedną z popularniejszych atrakcji Sudetów. Spacer między ogromnymi skalnymi blokami o zadziwiających kształtach zajmuje kilka godzin. Fragment trasy można też przepłynąć łodzią.






NIEMCY:

Zittau
Zittau (Żytawa) Żytawa jest nadgranicznym, dla jednych niemieckim, dla innych łużyckim miastem. Po drodze z Przesieki warto zerknąć na "kosmiczny" krajobraz wyrobiska węgla koło Bogatyni. W samym Zittau zachwyca ratusz w stylu włoskiego renesansu, ładna starówka z fontannami oraz kilka ciekawych kościołów. W jednym z nich jest muzeum miejskie i tzw. Wielka Żytawska Szata Głodowa. Warto też odwiedzić komorę solną z XVIw (Marstall).

Kolejka Zittau - Oybin - Jonsdorf
Wąskotorówka Zittau - Oybin - Jonsdorf
Zabytkowa ciuchcia kursuje pomiędzy Zittau, a kurortami niemieckich gór Żytawskich (Oybinem i Jonsdorfem). Coś dla PKP - okazuje sie, ze na połączeniach lokalnych można zarabiać! Z Żytawy w Góry Żytawskie dojechać można sentymentalną ciuchcią. Odjazdy z Żytawy: 8.36, 9.22, 11.32, 12.14, 14.23, 15.12. Ostatni kurs powrotny z Oybina - 17.05, z Jonsdorfu - 16.12.
Aktualny rozkład jazdy - www.bimmelbahn.de (dział Fahrpläne).
Zdjęcie -
naszesudety.pl


Kurort Oybin
Kurort Oybin Niewielka miejscowość leży w sercu gór Żytawskich. Ze wszystkich stron otaczają ją skaliste zbocza gór. Nad dachami domów góruje z zewnątrz nieciekawy, ale piękny w środku, drewniany kościółek oraz malownicze ruiny zamku z kaplicą, wykute w jednej ze skał.

Informacje o Oybińskim Kościele Górskim...kliknij






Chcesz umieścić link? NAPISZ DO NAS



Nasz banner:
Przesieka - serwis internetowy

Nasz button:
Przesieka - serwis internetowy

Jeżeli chcesz pobierac nasze bannery online napisz
- wyslemy Ci kod








<<<<<<< POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ