Ochotnicza Straż Pożarna w Przesiece


>>> odwiedź nas na Facebooku

Ochotnicza Straż Pożarna w Przesiece


Wóz OSP Przesieka
Siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej w Przesiece mieści się w historycznym budynku remizy przy ul. Karkonoskiej 28. OSP posiada status OPP (Organizacji Pożytku Publicznego). W związku z tym można przekazać na konto OSP Przesieka 1% swojego podatku w rozliczeniu rocznym. Dlaczego warto nas wesprzeć? - w ten sposób wspierasz Organizację Pożytku Publicznego, która już ponad 60 lat zawsze spieszy z pomocą w trudnych sytuacjach ratując życie i dorobek znajdujących się w potrzebie. Ponadto współorganizuje i zabezpiecza lokalne wydarzenia i aktywnie angażuje się w życie lokalnej społeczności.

Nasze dane:
KRS 0000089774
Ochotnicza Straż Pożarna w Przesiece, ul. Karkonoska 28 58-562 Przesieka
Można też naszą działalność wspierać darowiznami przekazywanymi na nasze konto nr:
35 2030 0045 1110 0000 0103 3980


Budynek i historia remizy


OSP Przesieka
Budynek remizy powstał w 1930 roku, a jego budowa została sfinansowana przez gminę. Mieściły się w nim biura władz wiejskich i mieszkanie dla naczelnika wsi. Swoją siedzibę miała też tzw. Kolumna Sanitarna działająca w ramach organizacji Czerwony Krzyż, oraz oczywiście Ochotnicza Straż Pożarna. Wszystkie dawne remizy strażackie posiadały wieżę. Na jej szczycie montowano syrenę alarmową wzywającą ochotników na akcje. Przede wszystkim służyła jednak do suszenia strażackich węży. Przesiecka Ochotnicza Straż Pożarna powstała na początku lat 20-tych XX wieku, a wśród pierwszych członków tej organizacji znaleźli się ochotnicy Kolumny Sanitarnej. Byli oni przeszkoleni do niesienia pierwszej pomocy nie tylko w warunkach nizinnych, ale także w górach. Śmiało można powiedzieć, że ratownicy z kolumn (Freiwillige Satitätskolonne vom Roten Kreuz) stanowili taką samą grupę niosących pomoc, jak dzisiejsze Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR). Przesiecka Kolumna posiadała w stacji pomieszczenia wyposażone do udzielania pomocy - była specjalna szafa z lekarstwami i materiałami opatrunkowymi, miejsce, w którym poszkodowany mógł bezpiecznie czekać na ewentualny dalszy transport, magazyn ze sprzętem ratunkowym (w tym np. sanie do transportu z gór) oraz bardzo nowoczesne, jak na tamte czasy, ogrzewanie elektryczne. Wieś dzięki temu mogła zapewnić bezpieczeństwo i opiekę zarówno mieszkańcom, jak też licznie odwiedzającym ją w latach międzywojennych turystom. Najbliższy lekarz miał swą siedzibę w Podgórzynie (podobnie jak dziś), a najbliższy szpital mieścił się w Cieplicach (obecnie dzielnica Jeleniej Góry). Tak organizacja pomocy wyglądała do zakończenia II wojny światowej. Po burzliwych pierwszych latach powojennych, gdy następowała wymiana ludności na ziemiach zachodnich, stopniowo normalizowała się też sytuacja w dziedzinie ratownictwa. Zamiast Kolumn Sanitarnych - Satitätskolonne - powstał GOPR, a dawne Freiwillige Feuerwehr pozostało nadal Ochotniczą Strażą Pożarną złożoną z miejscowych ochotników niosących pomoc w czasie pożarów i innych zdarzeń.
W 1952 roku w budynku remizy powstała pierwsza stacja Sudeckiego Ochotniczego Pogotowaia Ratunkowego działająca na terenie całego pasma Sudetów. Jej działalnością kierował Tadeusz Mucha - Zborowski, o czym od października 2022 r. przypomina pamiątkowa tablica.

Historyczna pompa strażacka

POMPA ZOSTAŁA SKRADZIONA W NOCY Z 15 na 16 kwietnia 2018 roku. Jeśli ktoś ma informacje, które mogłyby pomóc w odzyskaniu pompy - prosimy o kontakt z policją.

Pompa strażacka stojąca przed budynkiem remizy była jedyną ruchomą pozostałością po dawnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Przesiece (Freiwillige Feuerwehr Hain). Całe wyposażenie stało się najprawdopodobniej łupem wojennym w 1945 roku. Pompa została wyprodukowana przez firmę C.& H.Klose Maschinenfabrik z Dziwiszowa (Ober Berbisdorf) koło Jeleniej Góry. Niedługo przed kradzieżą pompa została wyremontowana i wyeksponowana dzięki zaangażowaniu członków OSP Przesieka.

Tekst: Anna Kurowska

Pompa OSP Przesieka
Tablica, która stała przy historycznej pompie strażackiej.











OSP Przesieka
OSP Przesieka



















<<<<<<< POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ PRZESIEKA.PL...kliknij