Zimowa oferta Przesieki
ZIMOWA OFERTA PRZESIEKI


  Atrakcje turystyczne


Wodospad Podgórnej
      Główną atrakcją Przesieki jest Wodospad Podgórnej (547m.n.p.m.). Przesiecki wodospad przebija się przez skalny wąwóz i ma potrójny spad wody o wysokości ponad dziesięciu metrów. Jest on punktem węzłowym dla podgórskich szlaków turystycznych. Pod wodospadem jest mostek, z którego rozpościera się najpiękniejszy widok na wodną kipiel. Wodospad Podgórnej jest kultowym miejscem Morsów. Śmiałkowie kąpią się więc tutaj nawet w środku zimy.
Przy mostku działa sezonowy sklepik z przesieckimi pamiątkami, a czasem ustawiana jest też mobilna sauna stowarzyszenia Rada Odnowy Przesieki.
Wbrew nazwie, nie warto dojeżdżać do wodospadu ulicą Droga do Wodospadu, ponieważ jest bardzo często zakorkowana oraz obowiązuje na niej zakaz parkowania (strefa zamieszkania).
Szybciej i bezpieczniej zatrzymać się na jednym z parkingów przy ul. Karkonoskiej (główna szosa w Przesiece) i dojść do wodospadu od góry.

Informacje o historii obrony wodospadu przed budową elektrowni wodnej - KLIKNIJ TUTAJ


singletracki Karkonosze
      Najnowszą atrakcją Przesieki jest
13 singletracków, czyli ścieżek dla rowerów górskich, tworząca spójną sieć 70 km tras wijących się w lasach od Michałowic po Borowice. Trasy zwane pasmem rowerowe .Olbrzymy są dobrze oznakowane i profesjonalnie przygotowane.
Nie stanowią oferty dla początkujących, ale dla obytych już nieco z kolarstwem górskim są propozycją na kilka dni.
Uwaga - na ścieżkach (wyróżniają je specjalne oznaczenia) obowiązuje zakaz ruchu pieszego.



Ogród Japoński
      Atrakcją przyrodniczą jest ogród japoński SIRUWIA, przy ulicy Brzozowe Wzgórze 8c (przy szlaku zielonym z Przesieki do Borowic).
Ogród zajmuje powierzchnię 1,5 ha
i porasta go zbiór ozdobnych roślin - różaneczniki, setki krzewów, roślin iglastych i bylin. Na sztucznie ukształtowanym malowniczym terenie znajduje się siedem stawów, strumienie, wodospad i drewniane budowle ogrodowe w japońskim stylu.
Do budowy wykorzystano ok. 50000 ton kamienia. W ogrodzie organizowane są koncerty.


Waloński Kamień
      Inną atrakcją przyrodniczą Przesieki jest Waloński Kamień. Zespół skał znajdujący się pomiędzy remizą strażacką, a dawnym barem Pod Lipami. Na jednej ze skał wyraźnie widoczne jest wgłębienie w kształcie ludzkiej postaci. Najprawdopodobniej są to dwa kociołki wietrzeniowe, które po przewróceniu się skały znalazły się na jej boku.
Waloński Kamień
Zabytkiem z okresu średniowiecza są, pozostawione przez Walończyków (pochodzących z zachodniej Europy poszukiwaczy złota i szlachetnych kamieni), znaki krzyża i ludzkiej dłoni (we wnęce). Nieco dalej na zachód od Walońskiego Kamienia znajduje się duży bok skalny (ok. 7 ton), zwany Chybotkiem. Jeszcze do niedawna był tak doskonale zrównoważony, że dawało się wprowadzić go w lekki ruch.
Informacje pochodzą z: Tadeusz Steć "Sudety Zachodnie" ("Sport i Turystyka", wyd. II, Warszawa 1965).


Dziurawa Skała
      Trudna do przeoczenia jest Dziurawa Skała, ponad 20 metrowa grupa skalna obok wirażu górskiej szosy przy wjeździe do Przesieki. Jej nazwa pochodzi od przelotowej jaskini widocznej w górnej części skały. Poniżej płynie potok Podgórnej, nad którym siedzi wyrzeźbiony z drewna dobry duch Dziurawej Skały... a może to sam Liczyrzepa? Grupa skalna jest nocą podświetlana.
Przed II wojną światową skała była popularną atrakcją, zaznaczoną na mapach turystycznych. W późniejszym okresie przysłoniły ją świerki. Ponowne "odsłonięcie dziury w skale" nastąpiło 30 października 2008r. podczas pierwszej edycji Pikniku ze Sztuką przy Dziurawej Skale.

Widok z osrodka 'Baltyk'
      Przesieka słynie z pięknych widoków. Nie jest przypadkiem, że często są tu organizowane plenery malarskie i fotograficzne. Z takich punktów widokowych, jak np. "Złoty Widok" można podziwiać panoramę Karkonoszy oraz Kotlinę Jeleniogórską.



Szwedzkie Skaly
      Kilka kilometrów nad Przesieką, przy potoku Myja, piętrzą się Szwedzkie Skały. Ponad 20 metrowe skały są nie lada atrakcją, a miejsce warte jest odwiedzenia także z powodu pięknych widoków na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Do Szwedzkich Skał nie wytyczono szlaku turystycznego, więc dojście do tajamniczych głazów może być prawdziwą przygodą.




Zamek Chojnik
      O atrakcyjności turystycznej Przesieki stanowi również bliskość wielu znanych punktów w Karkonoszach. (Zamek Chojnik - 1 godzina piechotą, Karpacz - świątynia Wang - 1,5 godziny, Przełęcz Karkonoska (piesze przejście graniczne z Czechami.) - 2 godziny, Śnieżne Kotły - 3 godziny). Także mikroklimat Przesieki, czyste, górskie powietrze, smaczną wodę w kranach (to informacja głównie dla mieszkańców dużych miast), zaliczyć można niewątpliwie do elementów wpływających na atrakcyjność
                              miejscowości.


Stawy Podgórzyńskie
      Między Przesieką a Jelenią Górą, nieopodal miejscowości Podgórzyn, znajdują się Stawy Podgórzyńskie. Duża tafla wody i odbijające się w niej góry są niewątpliwie sporą atrakcją turystyczną. Tym bardziej, że oprócz wrażeń estetycznych, nad stawami można zaspokoić swoje potrzeby kulinarne. Smażalnia ryb położona przy samej szosie do Jeleniej Góry zaspokoi głód każdego turysty.

Zioła i grzyby
      Niewątpliwą atrakcją Przesieki jest również dzika przyroda. Chociaż miejscowość w ostatnich latach znacznie się rozbudowała, a część łąk została ogrodzona miejsce nadal obfituje w niezliczone gatunki ziół i grzybów. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie tu przyjeżdżają miłośnicy grzybobrania czy zbieracze ziół z całej niemal Europy...

Naja
      W samym sercu Przesieki, przy ulicy Turystycznej znajduje się plenerowa galeria rzeźby NAJA, w której prezentują swe prace absolwenci i pracownicy dydaktyczni wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.


      W pobliskich Borowicach można odwiedzić Kalevalę, czyli wiernie odtworzoną infrastrkturę lapońśkiej wioski - z przygotowanymi do noclegu namiotami, sauną, zagrodą dla reniferów. Kalevala została otwarta w grudniu 2017 r.

WYDARZENIA CYKLICZNE

      W Przesiece i przyległych miejscowościach - Zachełmiu i Borowicach, organizowane są niezwykłe wydarzenia.
O wszystkich można przeczytać na stronie głównej przesieka.pl. Część z nich odbywa się cyklicznie:
W lutym odbywa się największa z imprez, Bieg Icemana - czyli zimowy bieg w zdecydowanie zbyt skąpych strojach na tę porę roku więcej...
W połowie lipca, w oddalonych o pół godziny drogi od Przesieki Borowicach, przez ponad trzydzieści lat odbywał się dwudniowy, jedyny w swoim rodzaju górski koncert "Gitarą i ..." (wcześniej Gitarą i Piórem). Decyzją Wójta Gminy Podgórzyn w 2023 r. koncert został odwołany. więcej...
Pod koniec lipca w pobliskim Zachełmiu kameralnie "Gramy dla Domu", czyli muzykujemy w magicznym ogrodzie Agro Tour Farmu. więcej...
Na przełomie lipca i sierpnia organizowany jest międzynarodowy Summer Exchange Festival (Letni Festiwal Wymiany) - spotkanie i warsztaty miłośników muzyki, tańca, jogi, natury. Pod koniec festiwalu uczestnicy zapraszają wszystkich na koncert w tzw. Leśnym Amfiteatrze, czyli na łące pod lasem, na samym szczycie ul. Na Skałkach.
Pod koniec sierpnia odbywa się zaś edycja Pucharu Polski w Dogtrekkingu . więcej...
Również w sierpniu ośrodek Karolinka zaprasza na malarsko - rzeźbiarski plener, który kończy się "Piknikiem ze Sztuką pod Dziurawą Skałą". To najlepsza okazja, aby na koniec wakacji nabyć prawdziwe dzieło sztuki. więcej...
Od niedawna Karolinka zaprasza też na sierpniowe Kino Letnie, podczas którego można nie tylko zobaczyć filmy, ale też porozmawiać z ich twórcami!
Raz do roku do Przesieki zjeżdżają też miłośnicy brydża sportowego, na "Wczasy z Brydżem" . więcej...
W grudniu, tuż przed Sylwestrem Morsy z całej Polski kąpią się na słynnym już "Przesieckim Morsowaniu" pod przesieckim wodospadem. Morsowanie pod wodospadem to przesiecka specjalność. więcej...

      Przesieka leży w samym środku atrakcyjnego turystycznie regionu. O niektórych atrakcjach można przeczytać tutaj...















<<<<<<< POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ